Czy założenie instalacji fotowoltaicznej się opłaca

Jakiś czas temu całkiem dużą popularnością zaczęły się cieszyć panele fotowoltaiczne, które miały być świetnym rozwiązaniem na produkcję własnej energii elektrycznej, a co za tym idzie – miały pomóc ich właścicielom w oszczędzaniu znacznych ilości pieniędzy na prądzie. Dzisiaj bardzo często widzimy fotowoltaikę na dachach, na polach czy na podwórkach pojedynczych gospodarstw domowych. Można wyciągnąć z tego wniosek – zakładanie fotowoltaiki raczej się opłaca, skoro tak wiele osób zdecydowało się na taką inwestycję.

Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej

Z pewnością wiesz, jak wyglądają panele fotowoltaiczne i do czego służą. Duże, czarne panele umieszczone najczęściej na dachach budynków lub w miejscach, gdzie jest bardzo dobry dostęp do słońca przez niemal cały dzień, mają służyć do produkcji własnej energii elektrycznej. Jako że energia w tym przypadku jest produkowana ze słońca, to jej koszty ograniczają się do założenia instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika czy się opłaca zakładać instalację w domu? Zbadajmy ten temat nieco bliżej – dowiedzmy się, jaki jest koszt założenia fotowoltaiki.

Na koszt całej instalacji składają się nie tylko same panele. Oto, co bierze się pod uwagę podczas ustalania ceny:

– panele fotowoltaiczne

– inwerter

– konstrukcja 

– montaż

Oczywiście same panele generują największe koszty. To, ile zapłacisz za zakup paneli oraz ich zamontowanie i przyłączenie zależy w dużej mierze od wielkości zapotrzebowania na energię w Twoim gospodarstwie domowym czy firmie. Na cenę ma wpływ oczywiście firma, z którą podpisałeś umowę czy nawet miejsce, w którym mieszkasz – naturalnie w dużym mieście koszty będą znacznie większe niż na wsi. Zazwyczaj koszt instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od kilkunastu tysięcy.

Czy opłaca się zakładać instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie domowym?

Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca. Nic w tym dziwnego, że ludzie nadal mają wątpliwości – to rozwiązanie co prawda jest na rynku już od kilkunastu lat, jednak nie każdy miał z nim do czynienia. Zazwyczaj obawiamy się tego, co nieznane, a zwłaszcza wtedy, kiedy w grę wchodzą niemałe sumy naszych pieniędzy. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku, musisz zastanowić się, jak dużo w Twoim gospodarstwie zużywa się prądu. Z pewnością nie są to małe ilości – dziś praktycznie do wszystkiego potrzebny jest prąd. Dzięki fotowoltaice zminimalizujesz koszty, pomożesz w ochronie środowiska i przekonasz się, że opłaca się zainwestować w fotowoltaikę.